Karikavasárnap, karikahajítás, tűzkarikadobás, sajgózás
Sváb, talán kifejezetten károlyfalvi népszokás volt nagyböjt első vasárnapján, az un. karikavasárnapon a karikahajítás.
Több emlékezésben és tudományos ismertetésben is olvashatunk róla.
Kovács Lajos kántortanító is rögzítette 1936-ban a faluról írt dolgozata néprajzi részében. Ö bár közvetlenül már nem láthatta, mert 1929-ben érkezett a faluba, s leírása szerint 1924-ben volt utoljára ilyen - a közvetlen, közeli emlékezések alapján hiteles és pontos lehet az ismertetése:
Ez svábul mondottaknak körülbelüli fordítása. De mindenütt kaptak egy-egy darabot, így a házak épségben maradtak.
Mikor aztán végig értek a falun, elmentek a pincék tetejére, amikor már rendesen alkonyodott. Ekkor a legénysorban lévők is odamentek, a fából tüzet raktak, majd a boszorkányt beledobták. Ezenkívül beledobtak ki egy, ki több, már előre elkészített „karikát”. Ez egy kemény fából (tölgy) készített négyszögletes falap volt, melynek közepén egy akkora lyukat fúrtak, hogy 2–3 cm. vastagságú bot beleférhet. Mikor a karika megtüzesedett, a falu apraja nagyja a tűz köré sereglett. A legények ekkor a tűztől nem messze egy deszkát vagy kőlapot egyik végén feltámasztva ferdén helyeztek el. A bottal a tűzben megtüzesedett karikát kipiszkálták, ráhúzták, és lendülettel a ferdén álló laphoz ütötték. Ez az ütéstől, a lendülettől erőt kapva messze tovarepült, miközben a legények kiáltották (persze svábul)
„Karika, karika, kié ez a karika? Azé ez a karika, akit a farsangi bálon senki sem táncoltatott.”
Ezt azonban minden legény másképpen fejezte be. Mindaz napfényre került ilyenkor, amit a lányok, vagy a legények a farsangi időben elkövettek, persze ez sok nevetést okozott. S ha a karika jó messzire és magasra repült, a körülállók azt mondották: „no ez igaz, mert milyen szépen repült.”
Mindhárom pincesoron előfordult, de leginkább a felső pincesorra vonatkoznak az emlékek.
"Tűzkarika dobás
Egy másik régi népszokás Károlyfalván a tűzkarikadobás volt. Idősebb Brogli István ezt magyarázza nekünk:
– Erre húshagyókedd utolsó vasárnapján gyűltünk össze, csak a fiúk, a borospincékhez. Három pincesor volt: az alsó, a középső és a felső. Az egyik pince tetején botokból tüzet gyújtottunk, és tettünk belé fából készült karikákat. Amikor ezek már izzottak, az első karikadobáló egy erős, hosszú bottal kihalászott egyet, és hangosan kiabálta:
"Karika, karika, kié ez a karika? Ez a karika ……é! (itt annak a neve volt, akit kigúnyoltak), aki tavaly nyáron ezt és így csinálta a szénakazalban.”
És elhajította a karikát. Így leleplezték egymást, sok titkot elárultak, de szó sem volt arról, hogy haragudnának egymásra. A lányok megfelelő távolságban a pincék mögött vagy máshol megbújva hallgatták."
emlékeiben kissé másképp él a szokás. 2000-ben Hauser Zoltánnak a készülő falumonográfia írójának ő ezt mondta a régi szokásról, amelyről már ő is csak hallomásból tudhatott:
"Karikavasárnap:
a szekérnek a karikáját, a ráfot megtüzesítették és legurították a pincesoron végig. A fiúk és a lányok körbeállták és énekeltek. A tüzes kerék pedig szaladt egészen le a faluba. Ezzel lett vége a farsangnak."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése