Döglött macskák a karón - Boszorkányégetés - Csínytevések
Ezek az elemek keverednek egy károlyfalvi népszokás emlékeiben, változó történetében.
"érdekesebb népszokás volt még az 1924. évig. Ugyanis nagyböjt első vasárnapját „karikavasárnap”-nap hívták. E napon pedig a következőket csinálták: Délután litánia után az iskolás gyerekek egy hosszú pózna tetején szalmakötéllel odakötözött döglött macskát vagy döglött varjút hordoztak körül a községben.
Minden ház előtt svábul kiáltották: „adjatok egy darab fát, égetnénk egy boszorkányt, de nincs nekünk elég fánk. Ha nem adtok nekünk fát, nem égetünk boszorkányt, s kiütjük ház oldalát (vagy kiütjük ház ablakát)". Ez svábul mondottaknak körülbelüli fordítása. De mindenütt kaptak egy-egy darabot, így a házak épségben maradtak.
Mikor aztán végig értek a falun, elmentek a pincék tetejére, amikor már rendesen alkonyodott. Ekkor a legénysorban lévők is odamentek, a fából tüzet raktak, majd a boszorkányt beledobták. Ezenkívül beledobtak ki egy, ki több, már előre elkészített „karikát.”
Burger Istvánné Deutsch Rozália (1920-2005) emlékei szerint is farsang végén történt a dolog, de már legények a szereplői, akik a döglött macskás bottal a lányos házakba mentek be, ahol megkínálták őket. Ha nem voltak elégedettek az ellátással, mindenféle, gazdát bosszantó csínyekkel torolták meg a zsugoriságot.
A Neue Zeitung c,. lap 1964-ben így adta vissza Burger Róza elbeszélését:
"a karnevál végén a fiúk döglött macskát kötöztek egy rúdhoz. Így mentek végig a falun, és bementek minden házba, ahol lányok laktak. Ahol nem etették és itatták elég bőségesen őket, ott kiagyaltak valamit.
Például ellopták a füstölt kolbászt a padlásról, és szalmakötegeket akasztottak a helyére. Az is előfordult, hogy a fiúk közül csak néhányan mentek be a házba, a többiek titokban az ablakból figyelték, kapnak-e étvágyuk és szomjúságuk szerint eleget enni és inni a bent lévő társaik. Ha igen, akkor ők is bementek. Ha azonban nem olyan volt a vendégszeretet, amilyet akartak, akkor szétszedték az udvaron lévő szekeret, és felhordták az alkatrészeket a ház tetejére, az istállókba vagy akár a méhkasokba. Vagy valami nehéz tárgyat gurítottak a küszöb elé. Máshol lehúzták az ekét a kertbe, és a szalmakazalra dobták.
Az ilyen csínytevéseket azoknak a családoknak a bosszantására találták ki, akiknek lányai voltak, de fösvények voltak. Ezzel alaposan „rászedték” a barátságtalan apákat, anyákat."
Karajz Antal (1937-2010) saját baráti körének csínytevéseiről beszélve döglött macskának és szervezett házról házra járásnak már nyoma sincs, az időpont is csak részben egyezik: farsang, tél-télvége, talufosztás ideje, de bármikor kaphatóak voltak egy kis csínyre. 2004-ben így mesélt ezekről:
"Fiúkorunkban is sok hülyeséget csináltunk. A Hurkás Gyuri bácsi lement a Szlivkusékhoz a Pista bácsival beszélgetni. Gondoltuk, megtréfáljuk. A lucernás-szekér be volt húzva a csűrbe, hogy ne ázzon meg a lucerna. Kihúztuk a Lukta (a focipálya) közepére. Reggel, mikor felkelt az öreg, végignézett az udvaron, látta, hogy üres a csűr. Ment a Pista bácsihoz, hogy ellopták a lucernáját szekerestül. Nem tudták meg, hogy ki volt, azóta se.
Akkor talufosztás volt a Tópiléknál. Na, csináljunk ott is valami hülyeséget. Felöltöztem én lányruhába a szomszédban, a Mátyáséknál, ott volt sok lány; kendőt kötöttem, oszt bekopogtam a Tópilékhoz. Jön a segítség – mondják. Jön bizony, mondtam én vékony hangon. Nem ismertek, találgatták, hogy ki vagyok. Azt mondja valaki, ez a Lédi Mari. Ahogy mentem ki, nyitottam az ajtót, a fiúk beengedtek vagy öt galambot. Na, mit csináltak azok ott a taluba! Az ajtó elé meg odatámasztották a boronát, hogy ne tudják kinyitni.
A beöltözéssel való tréfálkozás nemcsak nálunk volt szokás, Dr. Gunda Béla néprajztudós is említi a tiszamenti falvakban dívó szokásként: a fiúruhába öltözött lányok s lányruhába öltözött fiúk ott inkább a disznótoros házakba mentek be, mókáztak, vidámkodtak, s megvendégeltették magukat.
A beöltözés, átöltözés, ruhacsere - fényképek tanúsága szerint - nálunk inkább ártatlan bolondozás volt a fiatalok között.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése