azaz az istálló
Fontos helyszíne volt a paraszti életnek az istálló, ahol többnyire a tehenek, marhák, de néhol lovak is voltak. A bejárattal szembeni falon futott végig a jászol, amely előtt voltak az állások, ahova be voltak kötve a család jószágai. Innen lett meg a család ellátásához szükséges tej, tejtermék. De a tehenek főleg a nehéz munkák elvégzéséhez kellettek. Tehenekkel szántottunk, boronáltunk. Tehenek húzták a szekeret. S fenntartásuk is komoly, állandó munkát jelentett.
Jaskó László kihajtja a teheneket (1960-as évek) |
A fejés eleve nehéz kézi munka volt, már fiatal lány korukban megtanulták a technikáját, de tehéntől függően különféle nehézségei is lehettek. Karajz Antalné Kopasz Annus emlékeit idézzük:
A Liscsei Mari néni meg mindig danolt a tehénnek, mikor fejt, csak úgy lehetett megfejni, azt mondta a nagyapa, mindenki tudta, hogy a Mari néni fej.”
A nagyobb gyerekek már "munkakapcsolatban" is voltak a tehenekkel, sokszer kellett legeltetniük, ezt csapatban a többi gyerekkel általában szívesen tették, de volt hogy szántó apjuk előtt a barázdában vezetniök kellett az eke elé fogott tehenet.
A tyúkok gyakran találtak maguknak ülőhelyet az ólban, s rakták le tojásaikat ezekben. Az asszonyok mindennap megnézték ezeket a helyeket, s összeszedték a tojásokat, de gyakran a gyerekeket bízták meg ezzel a feladattal. A gyerekek is jól ismerték ezeket a helyeket, s mindenféle búvóhelyet otthon is, a szomszédságban is az ólban, kamrában, színben, csűrben, az egész udvarban - nagyon gyakori játék volt a bújócska. De a babázásnak, papás-mamás játékoknak is kiváló helye volt napközben az üres ól.
A férfiaknak gyakran hálóhelye is volt az istálló. Rendszerint volt benne egy dikóféle vagy galériaszerűen felfüggesztett ágy, s különösen a nyári időszakban gyakran aludt kinn a gazda, vagy a nagyfiú, a legény. Az állatokat is szemmel tarthatta s talán a születésszabályozásban is szerepe volt. Szálláshelyül szolgálhatott másoknak, idegeneknek is az istálló. Régen valóban voltak un. „vándorok” vagy koldusok, akik olykor bekéredzkedtek éjszakai szállásra, s a gazda megengedte, hogy az istállóban töltsék az éjszakát. De befogadták éjszakai szállásra az országot járó drótostótot, üvegest is, vagy pataki vásár előtt a távolabbról már előző nap elindult gazdákat. Pl. Vágáshutáról a Hosszúhágón át hajtották az eladni szándékozott tehenet, s elindultak előző nap, a faluban valahol megszálltak, hogy reggel korán ott lehessenek a tehénnel a vásáron. A szalma kényelmes helyet biztosított az átutazó embereknek is.
Nagyon kedves helyük volt az istálló, az ól a fiúknak, legényeknek is. Ha beköszöntött a hideg, itt az állatok melegében vígan tölthették az időt. Sok huncutságot is kitaláltak.
Karajz Antal mesélte pl. hogy „A Matyiék meg nálatok, a Miciéknél az istállóban összekötötték a tehenek farkát. Na, mikor az öreg reggel ment az ólba: Mi az isten van itt? a tehenek össze-vissza a jászolba.”
Burger László (Szlivkus Laci), Deutsch Flórián (Maki), Karajz Anti, Jaskó Jóska, Husó Feri |
További csínjeik:
„Fiúkorunkban … sok hülyeséget csináltunk. A Hurkás Gyuri bácsi lement a Szlivkusékhoz a Pista bácsival beszélgetni. Gondoltuk, megtréfáljuk. A lucernás-szekér be volt húzva a csűrbe, hogy ne ázzon meg a lucerna. Kihúztuk a Lukta (a focipálya) közepére. Reggel, mikor felkelt az öreg, végignézett az udvaron, látta, hogy üres a csűr. Ment a Pista bácsihoz, hogy ellopták a lucernáját szekerestül. Nem tudták meg, hogy ki volt, azóta se. Akkor talufosztás volt a Tópiléknál. Na, csináljunk ott is valami hülyeséget. Felöltöztem én lányruhába a szomszédban, a Mátyáséknál, ott volt sok lány; kendőt kötöttem, oszt bekopogtam a Tópilékhoz. Jön a segítség – mondják. Jön bizony, mondtam én vékony hangon. Nem ismertek, találgatták, hogy ki vagyok. Azt mondja valaki, ez a Lédi Mari. Ahogy mentem ki, nyitottam az ajtót, a fiúk beengedtek vagy öt galambot. Na, mit csináltak azok ott a taluba! Az ajtó elé meg odatámasztották a boronát, hogy ne tudják kinyitni. A Hurkásék szekerét meg felraktuk a kazal tetejére. Szétszedtük, felvittük, ott összeszereltük.”
Az istállóban tanulták, próbálták a betlehemes csapatok a betlehemes játékot.
Ha lakodalom volt, egy közeli istállóban gyűltek össze, s a lakodalomba hivatalos barátaik ide hozták nekik a lakodalomból az enni-, innivalót, s itt mulattak.
Ez volt a korabeli klub :)
Fiúk az 1940-es években - a csűr előtt Suták Görgy, ..., Schmiedt Béla, ..., Nezáczki András, ... |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése