Volt egyszer egy téeszcsé
Az ötvenes évek nagyon nehéz volt az önállóan gazdálkodó néhány holdas parasztok számára. Keserűen emlékeznek a beadásokra és a ritka fillérekre, amit a városi piacon kaptak. Az ügyesebb gazdákat kuláknak nyilvánították, így Frei Jánost (Brigal Jani bácsit) például, aki gépeket vett, traktorja, cséplőgépje volt, és járt másoknak, más falvakba is csépelni – elvették lovait, gépeit. A nehéz 50-es évek után a termelőszövetkezet 1960-ban alakult. A tél folyamán agitálók járták a falut, és próbálták rábeszélni a gazdákat a téesz alakítására. Az emberek természetesen féltek beadni a földjüket, megválni az addig nehéz de mégiscsak valamelyes biztonságot adó megélhetéstől.
Végül mégis egy gazda (Hoffmann József) kivételével valamennyien beléptek, és 180 fővel, 1236 ha-on megalakult a „Szorgalom” termelőszövetkezet. (Észak-Magyarország, 1961/5. sz.) Az elnök Velti Vendel lett, mint aranykalászos gazdát választották meg a tisztségre. A tagok beadták földjeiket, a nagy táblákon lévő kis parcellákat összeszántották. Még a Táblát is bevetették kukoricával. Háztájiban a beltelkeken lévő földeket tarthatták meg, ill. kaptak más területekről. (A kimaradó Hoffmann József silány földeket kapott sajátja helyett a középső és felső pincék felett az erdő alján és a hosszúföldek tetején.) A lovakat is beadták szekerestül. A következő évben a Hibli túloldalán istállókat, tsz-tanyát építettek a vásárolt tehenek és sertések számára. Próbálkoztak juhtenyésztéssel is. A Teleki tanyán baromfit neveltek. A szövetkezet irodáját Géczi Mártonné, Örzse néni udvarában ill. hátsó épületében rendezték be, az első részen volt az iroda, hátul pedig a raktár, ahova behordták a terményeket (Ma Némethy István háza áll a helyén). A könyvelő Hauser Ignác (Kerli Náci) volt, aki a polgári iskola után gyorstalpalón tanult, majd a hegyesi Gál Kati lett, aki már az újhelyi közgazdasági szakközépiskolában végzett. Két traktort vásároltak, s traktorosiskolába küldték Pápára a fiatalokat: Hauser Imrét, Karajz Antalt, Hochvárt Vendelt. Már előzőleg a széphalmi gépállomáson tanulta ki a traktorosságot Csajka Antal, Bodnár István, Hochvárt Bertalan és Burger Flórián (Doktor). Brigádvezetők ill. üzemegységvezetők voltak: Frei István (Gröccse), Brogli Vendel (Kelep) és utoljára Kopasz Ignác. Kocsis volt Karajz Mátyás, állatgondozó volt Hauser Andor (Dore).
![]() |
Velti Vendel, Hauser Ignác, Gál Katalin, Frei István, Brogli Vendel, Kopasz Ignác |
1965, téesz-asszonyok Faragóné Margitka brigádvezető névnapján |
![]() |
Dióverés? 1960-as évek |
A Szorgalom téesz önállósága csak 4 évig tartott. Következett az összevonás a Sátoraljaújhelyi Új Erő Termelőszövetkezettel, melynek elnöke Juhász István volt. A Teleki tanya pincéjéből Karajz Anti 42 hl bort szállított be az újhelyi közös borpincébe, ahol a pincemester a kácsárdi Faragó István volt. A felesége, Margitka brigádvezető volt az asszonyok között a Teleki tanyán, a tyúktelepen. Az aratás részben kézzel, részben kévekötő aratógéppel történt, később kombájnnal. A kévéket a téesztanyára hordták traktorral és lovaskocsival, ott kazalba rakták, s a gépállomásról jött cséplőgép csépelte ki.
![]() |
A téesz-tanya a Hibli túloldalán |
A létszám az összevonás után a falu részéről rohamosan csökkent, egyre többen mentek el dolgozni a városi, főleg újhelyi ipari üzemekbe. A megmaradt tagok ezután már egyre kevésbé érezték magukénak a szövetkezetet, s érezték magukat csak alkalmazottnak az újhelyi vezetők alatt, és nem tulajdonosnak. A határ ekkor még gondozott és szép, a kis földjeiket a nem téesz-tagok is megművelik, a pallagokat még kaszálják a kevés meglévő állat számára, s művelik a szőlőket is.
Szüret – végzés, az 1970-es évek elején:
A kiváló dolgozókat külföldi kirándulásra is elvitték.
Burger Zoltánné és Szabadosi Vendelné Bulgáriában
Burger Zoltánné és Szabadosi Vendelné Bulgáriában
A 80-as években folytatódik a folyamat, egyre több az elköltöző, az itt maradó fiatalok is a városban dolgoznak, a téesztagság csökken és elöregszik. A 90-es években, a téesz felbomlása után a paraszti-mezőgazdasági munka szinte teljesen visszaszorul, és ez jelentősen megváltoztatja a határ képét. Régi szőlőhegyeket, ösvényeket, kirándulóhelyeket szinte teljesen visszahódít az erdő, óriási földek maradnak műveletlenül. Már nem találnak vissza gyökereikhez, úgy tűnik, a régi paraszti földművelő-állattartó életforma végleg felbomlott. Nagyon lassú az elmozdulás, néhányan próbálkoznak korszerű eszközökkel gazdálkodni, de olyan, aki csak ebből próbálna megélni, nincs.
Az utóbbi fél évszázad történelme kis lépésekben folyamatosan eltörölte a régi életformát. Sajnáljuk, vagy nem, ez visszafordíthatatlan.
Trifonovné Karajz Borbála, Trifonov Tamás
2010
2010
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése