Írta Nevelős Gyula*
Csuhajla volt Károlyfalvának, az én zempléni kis szülőfalumnak nagytekintélyű libapásztora. Nem falubeli volt, senki se tudta róla, hogy kicsoda, honnan került oda, és miért adta a fejét éppen a libapásztorságra, amely lánygyerekeknek való foglalkozás. Talán még rendes neve sem volt. Úgy állt egyedül a nagyvilágban, mint a falunk végén az öreg magányos vadkörtefa.
Fejéről a zsíros kalapot csak a templom előtt vette le, de különben, még ha köszönt is, csak felfelé bökött a mutatóujjával, mintha mutatni akarná a kalapja mellé tűzött vércsetoll-trófeát, mely mellett rendszerint törökszekfű, szalmavirág, vagy más efféle ékeskedett.
A libapásztori hivatalt egy hosszú fütykösbot jelképezte, meg egy tárogató. Igen, egy valódi tárogató, amelynek billentyűi is voltak az oldalán.
A pásztorkodás naponta úgy kezdődött, hogy Csuhajla korán reggel megállott a falu felső végén, hóna alá szorította a fütyköst, szájához illesztette a tárogatót és megfújta a libariadót. Erre aztán a közeli udvarokon a libák éktelen gágogásba kezdtek, szárnycsapkodva szaladtak, vagy repültek, ahogy tudtak, ki az utcára, Csuhajla elé. Így szedte össze a libanyájat. A libák szapora lépésekkel és szüntelenül gágogva, beszélgetve haladtak végig a falun, utánuk kényelmesen ballagott Csuhajla.
Napszálltakor rendben hazaterelte őket, minden libacsaládot a maga udvarára. A mi udvarunk az iskola udvara volt, mert apám volt a falu tanítója. Az öreg Csuhajla ide minden áldott este beállított, mert nálunk nemcsak kenyeret és egy kis szalonnát kapott, mint másutt, hanem mindig megkapta az ő mindennapi finom csemegéjét is: a pipa-bagót. Édesapám pipás ember volt, s a bagót kétfelé kellett osztania, felét a libapásztor, másik felét pedig a kondás részére. Csuhajla tudott erről, és ezért mindenféle mesterkedésekkel azon igyekezett, hogy ő többet kapjon, mint a kondás. E célból az én protekciómat is igyekezett elnyerni, s gyakran hozott nekem az erdőről szedret, szamócát, vagy szép egyenes vörösgyűrű-botot.
Nagyokat lódított, mesemondó is volt őkelme. Emlékszem, sokszor beszélt nekem egy rettentő nagy sasmadárról, amely egyszer például a Fűzkút mellett lecsapott egy csikóra. Csak az volt a szerencse, hogy amikor már emelte volna fel a levegőbe, a csikó úgy találta gyomron rúgni, hogy menten kiejtette a csőréből. Legjobban szerettem, ha madárfészekről beszélt. Rendszerint több fészket tudott egyszerre, varjút a bükkfa tetején, fülemilét, meg bábagebecset a csalitosban. Ígérgette is mindig, hogy majd egyszer mutat nekem egy madárfészket.
Egyik este, miközben a bagót várta, tudomásomra adta, hogy ma egy igen szép nyaktekercs-fészket talált, amilyet még ő maga se látott soha életében.
- Milyen madár a nyaktekercs, Csuhajla bácsi? - kérdeztem nagy érdeklődéssel.
- Szürke, úrficska, tarkás-szürke kis karcsú madár. - És nyaktekercsnek hívják?
- Igen - mondta -, mert mindig figyel, és úgy forgatja a fejét, mintha srófra járna. Ezért hívják nyaktekercsnek. Félős kis jószág, ezért nehéz a közelébe férkőzni. Csakhogy én ma kifogtam ám rajta. Észrevettem - mondotta titokzatosan -, hogy leszállt a szederindára, tekergette a fejét, aztán gyorsan beszökött a bokorba. Én odalopakodtam, leguggoltam, nézegettem, hát egyszer csak meglátom a fészket, és benne a madarat.
- Meglátta, Csuhajla bácsi?
- Meg bizony. Közelről nem vizsgálódtam, és most nem is tudom, hogy tojás van-e a fészekben vagy kis madár. De ezt a fészket okvetlen megmutatom magának, mert a nyaktekercs igen ritka madár!
Közben megkapta a bagót, egy kis újságpapírba csavarta, betette a szűre ujjába, jóéjszakát mondott és azzal ment tovább.
Én azonban a nyaktekercs dolgot nem tudtam elfelejteni. Még álmomban is forgatta a fejét az a csodálatos madár. Mi lenne, ha kimennék a libalegelőre, és megnézném a fészkét?! Apám talán nem fogja megtudni, anyám pedig nem fog nagyon haragudni, hiszen ő olyan jó és én meg azonnal jövök vissza.
Másnap délután esett az eső, de csakhamar kisütött a nap, és a párás napsütésben útnak eredtem, át a falun, amerre a pincék gubbasztanak. Mikor a falu mögött a szilváshoz értem, elfogott a félelem, mert egészen egyedül voltam. De azért csak mentem tovább. Szorongva haladtam. A pincék mind rám néztek. Végre átkerültem a dombon s ott aztán egyszerre meghallottam a libák zajongását. A találkozás megnyugtatott. Üde zöld pázsiton legelészett a libanyáj, középütt a patak csillogott. Köröskörül sötétzöld bokrok és fák koszorúja látszott.
Csuhajla a patak mellett állott s a fütykösbotra támaszkodott. Mikor meglátott, szemébe húzta a kalapot, és úgy nézte, hogy ki lehetek. A libák is felemelték fejüket, s egyik-másik gágogni kezdett.
- No, mi az, úrficska? - szólt Csuhajla, mikor a közelébe értem.
- Eljöttem megnézni a nyaktekercsfészket.
- Hm, igen a nyaktekercsfészket... No, és a mama eleresztette?
- Nem tudja, hogy kijöttem.
- Haj, haj, hát a nyaktekercsfészek... Az amodébb van, a szederbokrok között. Csakhogy ma egy kis eső szitált, oszt ilyenkor az anyamadár a fészken ül, nem igen lehet háborgatni… De mindjárt megnézem. Addig maga maradjon csak itt a pataknál, üljön le ide a kőre.
Engedelmesen leültem, ő pedig tempósan a bokrok felé tartott. Begázolt a sűrűbe, aztán eltűnt a szemem elől. Magam maradtam a sok liba között. A patak csörgedezve folydogált a lábamnál... Vajon ott ül-e a nyaktekercs a fészkén?... És az édesanyám észrevette-e már, hogy elmentem hazulról?... Az édesapám?... A szívem hangosan dobogott másfél arasznyi mellemben. Sokáig kellett várakoznom. Néztem a bokrokat, a patakot, a nagy fákat; úgy éreztem magamat, mintha valahol messze idegenben volnék. Még jó, hogy ott voltak a libák. Melegem volt, izzadni kezdtem, aztán lehasaltam a patak fölé és szürcsöltem a vizet.
Ekkor előbukkant a bokrok közül Csuhajla, egész más helyen, mint ahonnan vártam. Felugrottam és elébe siettem.
- Hát maga mit csinált ott a víznél? - kérdezte komolyan
- Semmit - válaszoltam -, vizet ittam, mert melegem van.
- Ejnye, ejnye, ezt már nem jól tette.
- Miért? - kérdeztem ijedten.
- Hát mert az tilos… Mert ... Ejnye, ejnye... - és elégedetlenül csóválta a fejét.
- Miért tilos, Csuhajla bácsi?
- Hát mert ebben a vízben... izé van ni... hogy is mondják? ... Angolnagőte.
- Micsoda?
- Ángolnagőte - mondotta hangsúlyozva -, egy kis állatka, akkora, mint egy kis fekete cérnaszál.
- De én nem láttam semmit, Csuhajla bácsi.
- Hátiszen nem is lehet azt könnyen látni, az ember gégéjén is úgy leszalad, hogy nem lehet észrevenni.
- És most mi lesz? Valami baj lesz?
- Hát bajnak éppen nem muszáj lenni, de - lehet.
- Miért? Mit csinál az ángolnagőte?
- Hát annak az a természete úrficska, hogy meg szok nőlni az ember hasában - mondotta. - No de ez nem egészen biztos, nem kell azér nagyon megijedni!!
- És milyen, ha megnő?
- Hát akkor olyan a formája, mint a kijjóé.
- Mint a kígyóé? Istenem!
- Csakhogy nem harap, és ki lehet csalni a haskóból.
- Hogy lehet kicsalni, Csuhajla bácsi? Csináljunk valamit... kérem...
- Hát én nem híhatom vissza, ha egyszer bement, de hogyha felnevekedett, akkor úgy lehet kicsalni, hogy az embert lábánál fogva felakasztik a mestergerendára, fejjel lefelé, aztán ki kell nyitni a száját, odatartani egy tálkában friss meleg tejet, és az ángolnagőte, ha megérzi a tej szagát, hamarosan kicsúszik, mert a tejet fenemód kedveli.
Kétségbeestem.
- Hát most mit csináljak?...
- Mondom, nem kell annyira megijedni, csak éppen hosszú, mint a kijjó, de egyáltajján nem harap. Most menjen szépen haza, de otthon ne szóljon semmit a mamának, mert hátha nem is volt ángolnagőte abba vízbe, amit az úrficska lenyelt.
Vigasztalólag mosolygott rám, én pedig megfordultam és indultam haza. Izgatottan siettem, aztán szaladtam és közben sírástól csukladoztam. Mikor a pincéket elhagytam és megláttam a falut, boldogan megkönnyebbültem, de csak egy pillanatra, mert csakhamar eszembe jutott az ángolnagőte. Jaj, jaj, hátha csakugyan lenyeltem!
Végre, átizzadva, csapzott hajjal, elértem a templom elé, majd az iskolához. Anyám a kis kertben dolgozott, de mindjárt észrevett.
- Hát te hol voltál, rossz gyerek, egész délután nem láttalak. Nem feleltem semmit, és sírva dugtam fejemet az ölébe. Édesanyám ijedten kérdezte:
- Az istenért kisfiam, mi bajod, hol jártál? Mondd, mi történt? Mitől vagy ilyen izzadt?
- A libaréten voltam és a patakból megittam az ángolnagőtét - mondtam akadozva - , de ez... ez még nem biztos..
- Mit beszélsz te, mit ittál meg? Nem értem.
- Kimentem Csuhajlához megnézni a nyaktekercsfészket, ő elment megkeresni, és én ... én ittam a patakból, és akkor azt mondta Csuhajla, hogy talán ángolnagőtét ittam, és az meg fog nőni a hasamban, és akkor engem fel kell akasztani fejjel lefelé, és ha tejet adnak neki, akkor kicsúszik belőlem, mert olyan, ... olyan, mint a kígyó, ha megnő...
Sírtam, mint a záporeső...
- No, csitt, csitt, ne sírjál. Látod, hányszor mondtam, hogy nem szabad elbitangolni és te kimerészkedtél egész a libalegelőre...
Kötényével törölgette az arcomat, megfogta a kezemet:
- Gyere, mondd el szépen, hogy mi történt tulajdonképpen.
Atyám hátul volt a méhesben, de hallott valamit, mert már közeledett felénk, egyik kezében az újsággal, másikban a leszerelt pápaszemmel.
- No, mi baj van - kérdezte -, és mitől vagy olyan sáros? Anyám és én, ketten mondtuk el.
- De hát kinek az engedelmével mentél te ki a libarétre? !
Csüggedten hajtottam le a fejemet és csendesen szipogtam, hogy meg akartam nézni a nyaktekercsfészket.
- Megérdemelnéd, hogy jól elnadrágoljalak. Máskor ilyet ne tégy... Attól az ángolnagőtétől pedig ne félj. Nem nyelted le a vízzel. Érted? Csacsi.
Atyám kemény szava megnyugtatott.
De azért mikor a pitvarban az uzsonna-tejemet ittam, mindig arra gondoltam, hogy az ángolnagőte is a tejet szereti.
*Nevelős Gyula ny. kultuszminiszteri osztályfőnök sz. a zempléni Károlyfalván, Nevelős Adolf az első károlyfalvi tanító fia
(in: Carolfalve, Karlsdorf, Károlyfalva / alk.szerk. Hauser Z. p. 74-77.)
Megjelent eredetileg a Zempléni fáklya c. folyóirat 1941. I. évf. 1. számában
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése