Ötletek
népművelőknek, képviselőknek, közösségi embereknek, egyéni felajánlóknak –
mindenkinek, akinek módja van tenni valamit a faluért, az élő közösségért
Ajánlom a tűzoltókocsik rendbeszedését és kiállítását a tűzoltószertárban ill. mellette. Az országot járva szinte minden helységben központi helyen látjuk kiállítva a megmaradt tűzoltókocsikat. A mi két kocsink Hauser Laci udvarában van betárolva jobb időkre. Talán eljött ez a jobb idő, amikor kiglancolhatjuk, s méltó helyen kiállíthatjuk, a szertár kifestésével és feliratozásával együtt, a falon a néhány tűzoltós csoportképpel.
A megfogyatkozott jegyenyesor – mindannyian sajnáljuk a kivágott fákat. Kommentben többen írták, hogy nem kell pótolni, csak ápolni, felnevelni a kihajtott csemetéket. Ezt fel lehetne vállalni.
Még tovább, az újhelyi önkormányzat közreműködésével az egész sort kiegészíteni kétoldalt, legalább egy szakaszon, a meglévő vagy megtartható elsőtől az utolsóig.
Fel lehetne éleszteni a pár éve egy évig létezett nyugdíjaskört, illetve rendszeresebbé tenni a megfogyatkozott összejöveteleket; azt szerették, akik oda eljártak. Jó lenne hozzá egy vezető, bárki, aki vállalkozik. Tetszett az előző kör egyik alapvetése: pletykálkodás a nem jelenlévőkről kizárva.
Lehetne a héten egy nap, amikor nyitva van a faluház az esti órákban, s bárki bemehet időt tölteni a barátságos melegbe. Ehhez lenne ott kártya, társasjátékok, rejtvényújságok, könyvek. A könyvek összegyűlhetnének a faluból, hozna mindenki, amit otthonról szívesen felajánl, s lehetne így egy könyvszekrénnyi önkéntes kölcsönkönyvtár – Hozzál egyet, vigyél egyet – tegyél egyet, vegyél egyet! akár pótlandó a hajdani könyvtárat.
Kocsmakvízek mintájára a hajdani jó szellemi vetélkedők felelevenítése csapatok között (férfiak-nők, fiúk-lányok, idősek-fiatalok, baráti társaságok). A kocsmakvíz szlogennel talán a legfiatalabb, középiskolás korosztály is bevonzható, sőt ők csinálhatnák. Általános iskolai tudások felevenítésével.
Süteménymustra – a háziasszonyok mind sütnek, és van jól bevált kedvenc vagy épp különleges receptjük. Lehetne süteménybemutató, ki-ki elhozna egy kis tálcával a magasütötte süteményből, kiállítva a sütemény nevével, receptjével, mindenki végigkóstolná, aztán névtelenül szavazna mindenki a legfinomabbra. Végül mindet megennék ill. hazacsomagolnák.
Közös dalolások az asszonykórus segítségével. Dalolni jó, régen sokat daloltunk közösen, ragadtak ránk a dalok. Most a táblaavatáson egy fiatal mondta, hogy ő énekelt volna, de nem ismerte a dalt. Akár, hogy a fiatalok megtanulják a közismert népdalokat, nótákat, akár csak hogy jól érezzük magunkat, hogy ne váljon a dalolás is csak színpadról nézett hagyománnyá, tartsuk élve! Még legtovább a lakodalmakban daloltunk, de ma már ott se nagyon. Teremtsünk rá alkalmat!
Dalolásra jó alkalom a szalonnasütés. Építsetek szalonnasütőt, amit nagyobb körben körbe lehet ülni, mellette asztalok, padok, közösen szalonnát sütni, s a szalonnasütés közben, után egy jót dalolni. A szalonnasütés amúgy is egy jó hagyomány, családiból tehetjük közössé.
Bár a régi szép kirándulóhelyeinket visszafoglalta az erdő (Borsos pincék, Kalajka, Hordóskút), a régi gyalogutakat is, de vannak új utak, s megvannak a környező helyek is mind, amelyeket néha egyesével felkeresünk. Tegyük ezt szervezetté, szervezzetek közös kirándulásokat bármely a falut övező helyre, ahova régen kirándultunk, ahova dolgozni jártunk. Hosszúhágó, Vérmány, Kecskerágó, Gábor kunyhó, Nyilazóbánya, Ezeréves fa, Gergelyhegy, Kapitányvölgy, Hordóskút, Bancsi-gödör, Somlyód, Kalajka-völgy, Bányi-nyereg, Aranybánya, Lőtér, fedezzük fel a Kácsárd szétszórt házait!
Túravezetőnek hívjátok Balogh Sanyit, ő úgy ismeri a környéket, mint a tenyerét.
Szomorú látni, ahogy a falu környéki források, kutak, szinte eltűnnek a semmibe, alig is találhatók már meg. Persze, régen a mezei munkához kellett is, hogy rendben tartsák őket, de kár lenne veszni hagyni. Mi lenne, ha a nemz. önkormányzat felvállalná, hogy kitisztítja és rendben tartja ezeket a forrásokat: Hordóskút, Nyúl-kút, Diák-kút, Gábor-kút, Templom-kút, Bödön-kút, Bánya-kút.
Ismeretterjesztő előadások tartása meghívott előadókkal különböző témákról, pl. életvezetés. Hauser Zoli nemrég előadást tartott a pataki egyetemen a zempléni svábokról. Meg lehetne hívni, hogy tartsa meg a falunak is ezt az előadást.
Lehetne tartani egy Nevelős-Gyula-estet, diákok felolvasnák a károlyfalvi elbeszéléseit.
Családi fényképalbumok. A honlapon a Fényképalbumok menüben vannak az egy-egy családtól kapott fényképek összegyűjtve. Lehetne az albumoknak egy-egy estét szentelni, fényképnézegetésre. Persze kivetítve, megbeszélve kik vannak a képen, milyen alkalomból készült, kinek milyen emléke fűződik hozzá, helyet adva a laza beszélgetésnek, emlékidézésnek, meghíva a családból, aki rendelkezésre bocsátotta a képeket, ő kommentálhatná őket elsősorban.
Pl. Hauser Gyuri, Katicza, Tanító néni, Burger Ibi, Hochvárt Berti, Lauber Imre, Schmidtné Marika, Rendes Gabi
A pincesorok között talán a legelhanyagoltabb az Alsó pincék. Időnkénti kaszálással, itt-ott bokorirtással rendben lehetne tartani, legalább bejárhatóvá tenni. A pincesorok a mi legértékesebb gazdasági épített örökségünk, meg kellene őrizni azokat minél tovább. Esetleg ide is lehetne szalonnasütést, dalolást szervezni. Elképzelem az estét itt, ahogy több pince előtt égnek a tüzek, sül a szalonna, hallatszik a nótaszó, az egyik társaság által kezdett dalba bekapcsolódik a másik társaság, zeng a domboldal.
Karácsonyra egy nosztalgia-betlehemes az utolsó betlehemezők résztvételével, előadva a templomban az éjféli mise után.
Ősszel szüreti felvonulás, ami még a kétezres években is élő hagyomány volt.
Gyermeknapi vidám játékos vetélkedők rendszeresebbé tétele
Információs táblaként a faluház mellett egy térkép a faluról és környékéről, a legfontosabb földrajzi nevekkel, amiket mi még tudtunk, mert oda jártunk kaszálni, kapálni, szüretelni, de a fiatalok már a legfontosabb elnevezéseket sem ismerik. Vagy akár a faluház oldalára a Nevelős emléktáblával szimmetrikusan, egy művészt megbízva reliefen ábrázolva a falut és környékét, térképszerűen, stílizált rajzokkal, piktogramokkal, helynevekkel. Javaslom Apró Attilát :)
Tájház… Nem tudom ezzel kapcsolatban mi az önkorm. elképzelése, mert amit annak szántak, az már minden tájház-jellegét elvesztette, esetleg vendégház lehet belőle. Az ősbűn a Katus néni-féle porta megvásárlásának elszalasztása volt. További lehetőségeken kell gondolkodni.
Nekem voltak elképzeléseim anno
A páratlan oldali faluközepi házak együttese, Rák Lajoséktól Hauser Andrásig, Doktorékig bezárólag, vagy ezek közül bármelyik
A parókia épületegyüttese (vallásos és falutörténeti, néprajzi gyűjtemény), vagy annak a hátsó traktusa (néprajzi gyűjtemény)
Kétségkívül ez lenne a legnagyobb szabású vállalkozás, közös gondolkodással és megvalósítással. Azonban alig van telepüés az országban, amely ne alakította ki saját tájházát, múltja tárgyi örökségének bemutatására.
Kétségkívül ez lenne a legnagyobb szabású vállalkozás, közös gondolkodással és megvalósítással. Azonban alig van telepüés az országban, amely ne alakította ki saját tájházát, múltja tárgyi örökségének bemutatására.
Addig is: időszakos kiállítások már összegyűjtött néprajzi tárgyakból a faluház előterében, ahol megnézhető, amikor az nyitva van, pl. az orvosi rendelési időben.
Pl.
Konyhai porcelánok: levesestálak, gyúrótálak, tányérok, bögrék
Zománcozott edények: tálak vödrök, kannák, bödönök, fazekak, lábasok
Lakástextil: sonkakendők, szekrénycsíkok, házszőttes törülközők stb.
Kisebb gazdasági eszközök
Stb. stb. lásd virtuális múzeum albumok a honlapon és a fb oldalon
Tematikus fotókiállítások
Kinyomtatva, felnagyítva a honlapon elérhető fotókból. Pl.
Családi képek
Gyerekek anno
Munka a földeken a régi faluban
A téesz
Leányok, legények
Károlyfalvi lakodalom
Stb, stb.
A kis könyvtárnak akár külön szobája is lehetne a felszabadult kisebb helyiségekben, pl. a volt postán. olvasófotellel, írószatallal-székkel, azon szabadon hozzáférhető számítógéppel, interneteléréssel, nyomtatási, fénymásolási. szkennelési lehetőséggel. E-pont a faluban.
Az Ástékból eltünt a falunévtábláról Karlsdorf-felirat. Ezt vissza kellene állítani.
A játszótér mellé felnőtt torna- ill. edzőpark és kosárlabda-palánk felállítása
Jól működő, fenntartandó hagyományok:
Faluünnep, falunap
Nyitott pincék napja
Asszonykórus fenntartása
Különböző ünnepi alkalmak templomban való megünneplése
Búcsúi focimeccs
Az óvoda bevonása a falu ünnepeibe
Óvodások Márton napi lámpásos felvonulása
Nyitott pincék napja
Asszonykórus fenntartása
Különböző ünnepi alkalmak templomban való megünneplése
Búcsúi focimeccs
Az óvoda bevonása a falu ünnepeibe
Óvodások Márton napi lámpásos felvonulása
ötletelt: Trifonovné Karajz Borbála
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése