Vaskeresztek is kifejezetten a régi temetőrészeken vannak (A, B, és C, D felső sávja).
A legszebb a Velti István és Rajz Rozália sírját jelző öntöttvas kereszt, ők valószínűleg az 1940-es években haltak meg. A dupla vonalból formázott kereszt közét sűrű virág-, inda- és levélminta díszíti és tölti ki, tengelyében papírtekercsen INRI felirat, talapzatán három angyalkafej, a középső szárnyas.
Valószínűleg elhunyt gyermekeknek állíttatták a következő típust, mely világosszürke színű. Ez is virágdíszítésű (tulipán), feszület van rajta, a tengelyében INRI felirat, s a keresztcsúcsokon három angyalka fej
Az 1940-es években meghalt kis Cilli Éva fejfája |
Az 1960-as években meghalt Frei Mária és Istvánka testvérek fejfája |
Később sírkövet kapott elhunyt korábbi díszes névtáblájú keresztjét a sírkő mögé állítva őrzik kegyelettel.
Több egyszerűbb vaskereszt áll, melyet ügyesebb hozzátartozók vagy vasmunkások készíthettek, némi, a kerítésekre jellemző hajlított díszítésekkel, vagy még egyszerűbben, a keresztet megformázva, de szinte minden esetben névtáblával ellátva, bár nagy részükről a felirat már lekopott.
Az egyszerűbb sírjellel jelölt sírok fejrészéhez sokszor fát vagy méginkább bukszust ültettek, ez volt károlyfalvi temető szép jellegzetessége, a bukszussal teli temető. Ezek nagy része sajnos a pár évvel ezelőtti országos bukszusvészben elpusztult, ezeket kivágták. Így történt ez az alábbi dupla vaskeresztes sírral is:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése